SELECT PURCHASE TYPE:
Pay full price $29.00
(1 Items)
Free Shipping
icon-vegan
100% Vegan
icon-gluten-free
Gluten Free
icon-keto-friendly
100% Keto
icon-non-gmo
Non GMO
icon-nothing-artificial
100% Natural
icon-zero-sugar
Zero Sugar
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title
Nutrition Facts for Default Title

founded by a diabetic

Catalina Crunch was founded by a diabetic who believes you can enjoy great-tasting cereals and snacks made with protein, fiber and good fats, while minimizing sugars.

Combining nutritional science with culinary arts, we have created delicious, healthier products that help you achieve a better life.

clean ingredients

Non-GMO blend of plant proteins and fibers

Our blend of plant proteins and fibers is designed to keep you full longer and promote gut health.

Zero artificial ingredients

We never have and never will use any artificial sweeteners, flavors or colors of any kind.

Our Mission

At Catalina Crunch, we believe no one should ever have to choose between healthy and tasty. That’s why we’re nothing less than obsessed with creating snacks that are both nourishing and delicious.

Each one is made with protein, fiber, good fats, real ingredients, and very little to no sugar. So you can feel good about treating yourself — every day.

You Might Also Enjoy

Catalina Crunch Keto-Friendly Cookies

FAQ's

  • Most cereals are loaded with Genetically Modified Wheat and Sugar which are the 2 cheapest ingredients available. Wheat costs about $0.35/lb and sugar costs about $0.15/lb.

    We only use high-quality, non-GMO ingredients which are much more expensive. Our Organic Pea Protein ingredient costs over $6.00/lb (~20x more expensive than Wheat!) and our Monk Fruit (for subtle sweetness) costs us about $175/lb (~1,000x more expensive than sugar!).

Customer Reviews

Based on 20 reviews
95%
(19)
0%
(0)
5%
(1)
0%
(0)
0%
(0)
M
Marian D. (United States)

Delicious snacks. Add a bar to the sampler! The bars are all over my social but I can't find one to try it.

S
Susan N. (United States)

Snack mix and cereal are very good. The cookies we did not care for at all.

A
Alyssa D. (United States)
Impressed

I was very impressed with this box, everything was so good and didn’t affect my blood sugar the way other snacks do!

P
P.A. (United States)
Good but expensive

This stuff is all a lot better than I expected it to be. It's just expensive.

I would love it if they sold things in single serve packs, but that would probably be even more expensive.

G
Grace F. (United States)
Sample pack

We really enjoyed the sample pack. Good variety and know what we really like. Awesome.